Η κοπή της πίτας 2024

Ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του 8ου Γυμνασίου Αθήνας πρόσφερε σε κάθε τμήμα και στο Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου μας την παραδοσιακή πίτα για το καλό της νέας χρονιάς.

Ο νέος Διευθυντής κόβει την πίτα, παρουσία του απερχόμενου διευθυντή, των υποδιευθυντών του σχολείου και των εκπαιδευτικών του Συλλόγου διδασκόντων.

Επίσκεψη στην Εθνική Πινακοθήκη (11-1-2024)

Με σκοπό την εξωστρέφεια του σχολείου μας, μαθητές και μαθήτριες του Γ’ τάξης, επισκέφτηκαν και ξεναγήθηκαν στους χώρους της ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗΣ, στο πλαίσιο του προγράμματος «Η ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ» από τον 19ο αιώνα ως τις μέρες μας.

Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά, έργα σπουδαίων Ελλήνων και ξένων ζωγράφων που κοσμούν σελίδες των σχολικών βιβλίων, να γνωρίσουν τις πηγές έμπνευσης των καλλιτεχνών αλλά και κρυφές πτυχές της νεότερης και σύγχρονης ελληνικής ιστορίας. Η ΕΘΝΙΚΗ ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ μας περιμένει … ξανά!

Μαθητές και συνοδοί εκπαιδευτικοί, μας μιλούν για μια πραγματικά ενδιαφέρουσα εμπειρία και γνωριμία με την ΕΘΝΙΚΗ ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ!

Ψυχολόγος στο σχολείο μας!

Το σχολείο μας έχει πλέον την υποστήριξη ψυχολόγου για τις ανάγκες όποιων γονέων-κηδεμόνων και παιδιών το επιθυμούν. Όσοι γονείς/κηδεμόνες επιτρέπουν στα παιδιά τους να συναντήσουν την ψυχολόγο ή επιθυμούν οι ίδιοι να τη συναντήσουν πρέπει να συμπληρώσουν την παρακάτω υπεύθυνη δήλωση

“Με ατομική μου ευθύνη και γνωρίζοντας τις κυρώσεις (3), που προβλέπονται από τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 22 του
Ν. 1599/1986, δηλώνω ότι:
Ως γονέας/ κηδεμόνας του/της μαθητή/τριας …………………………………………………. της ……….. τάξης του 8 ο Γυμνασίου
Αθηνών, επιτρέπω στον/ στην ………………………………………………………… να πραγματοποιεί ατομικές ή ομαδικές
συναντήσεις με την ψυχολόγο του σχολείου, όταν το επιθυμεί.”